Yeşil İçin Savaş

  •       İrlandalı Sam Bennett (Team Bora-Hansgrohe) tekrar yaptı! Bu kez Mark Cavendish (Team Dimension Data) ile girdiği mücadelede galip gelerek Slovenya bisiklet turunda ikinci zaferini Novo mesto'da kazandı .Yarışmanın genel klasman galibi Sam'in takım arkadaşı Rafal Majka oldu. Yollardaki atmosfer ve özellikle seyirciler tarafından bisikletçiler için inanılmaz bir karşılama hazırlanan Novo mesto ve ?entjur'da inanılmazdı.

   


 •            Bora-Hansgrohe takımı, Slovenya'yı çok güzel izlenimler ve kupa dolu çanta ile terk ediyor - üç etabın  üçünü ve dört formadan üçünü kazandılar! BinicileriSam Bennett ve Rafal Majka dikkat çekiyor ancak alkışlar gerçekten her etapta mükemmel performans gösteren tüm takıma gidiyor. Kazanmak için Slovenya'ya geldiler ve büyük bir kazanç elde ettiler.
 •  
 •           Sam Bennett bugün Mark Cavendish'i (Team Dimension Data) Novo mesto'da geçti: "Bugün çok zordu. Diğerleribugün formayı savunmayı ve kopuşu kontrol etmeye çalışıyorlardı. Sonunda pek çok kişi kalmadı, ama bitişe geldiğimizde herkes halen çok taze ve dinçti, tempo çok yüksekti. Teknik bir bitişti, bu yüzden biraz tehlikeliydi, biraz endişeliydim. Takım gerçekten benimle çok ilgilendi ve bende bitişe son bir kilometre kala önümdekileri geçmeye başladım. Sağa viraj vardı ve herkes yolun sağ tarafına gitti, dışarı çıktı ve daha sonra sol viraja . Son dönüşte birinci veya ikincydim.Köprünün üstünde onu [Mark Cavendish] geçebilmek için arada biraz boşluk bıraktım, ve son 200 metreyi tam hıda katettim. Harika bir iş çıkaran ekibimizle gerçekten gurur duyuyorum ve onlara gerçekten teşekkür etmek istiyorum "Sam, bugünün rakibi Cavendish hakkında da bir yorumda bulundu:" Biraz şansım vardı. Rudi [Selig] son metrelerde çok iyi bir iş çıkardı. Diğerleri o kadar hızlıydı ki tek yapmam gereken tempoya uymaktı. "dedi. Mark yarışı ikinci bitirdiğine mutluydu ve daha sonra yaptığı açıklamada, Slovenya'ya tekrar dönmek istediğini belirtti.Sam aynı zamana puan sıralamasına göre de kırmızı formayı kazandı.


 •         Rogaska Slatina'dan Novo mesto'ya geçiş etabı son 40 kilometrede sakin geçti - Novo mesto'nun çevresinde yapılan son tura kadar. Altı bisikletçi erken öne geçmeyi başardı ancak Brian-Hansgrohe, Orica-Scott ve Bahreyn-Merida gibi takımlara karşı yarışmacılarını yarışın son metreleri için iyi pozisyonlara getirme şansları olmadı. Rafal Majka da işini mükemmel yaptı ve yeşil formayı savundu - ayrıca eşsiz bir ödülünde sahibi oldu. Slovenya'da bulunan 5200 yıllık eski tekerleğin (bilinen en eski), 3D yazıcı ile yapılmış bir kopyası . Rafal Majka: "Zor bir yarış arkamızda kaldı, kazandığım için mutluyum. Üç forma ve üç etap kazandık! Harika bir iş çıkardık, sadece ben değil, tüm ekip. Bacaklarımı güçlü hissediyorum, ancak yine de Fransa Bisiklet Turu için doğru gücü bekliyorum. Slovenya Bisiklet Turunun dört etabı, benim için ve benim Tur kampanyam için mükemmeldi. Bugün biraz acı çektim, kolay değildi. 


         Genç Sloven Tadej Pogalar ve ekibi Rog-Ljubljana da en iyi genç bisikletçinin beyaz formasını savunurken harika bir iş çıkardılar. Novo mesto yarışının bitiminden sonra Tadej "Son günde hiç problem yaşamadık, bitişe kadar iyi bir iş çıkardık. Geçiş için yapılacak saldırılara cevap vermeye hazırdık, ancak herhangi bir saldırı yoktu. Böylece grubun ortasında sürüyordum ve beyaz  formayı finişe kadar korudum. Bu, bu kategorideki ilk yarışımdı ve bunun üzerinde birçok deneyim sahibi oldum. Medyanın ilgisi güzeldi, ama aynı zamanda güzel bir yarıştı "dedi. Beyaz forma, Rogla'ya tırmanışın mükemmel performansı için bir ödül.


  Nippo-Vini Fantini İtaly 


  •         Yarış direktörü Bogdan Fink kuşkusuz yarışın nasıl ilerlediğine, yarışın bisiklet dünyasındaki etkisine ve Slovenya'nın tanıtımı için mükemmel bir olay olmasından memnun kaldı: "Yarışma hakkındaki değerlendirmem çok olumlu. Büyük miktarda insan yarışı izledi ve ülkemizi potansiyel bir tatil beldesi olarak gördü. Tüm dijital kanalların ulaştığı mesafe 10 ila 15 kat arttı. Hepsinden önemlisi Slovenya dışından gelen insanlara ulaştığımızdan , Slovenya ve yarışın  ilgi gördüğünden dolayı mutluyuz. Bu, projenin görevini yerine getirdiği anlamına geliyor.


  •  


           24. Slovenya bisiklet turu  ilk defa Eurosport'ta yapılan canlı yayın ile geride kaldı. 25'inci tur  2018 yılı içinde planlanıyor ve kesinlikle çok özel olacak!