Hassasiyet ve Performans.


Şimdiye kadar kariyeri boyunca 20'nin üzerinde podyum bulunan Dünya Şampiyonu ve Olimpiyat Biatleti Jakov Fak, en iyi şekilde 'odaklanmış' olarak tanımlanabilir. Nazik ve dostça tavırlar sergileyen, hassasiyet ve performansın en çok olduğu yerde çelikten bir çekirdeğe sahip birinci sınıf bir atlet?

Ondan daha iyi kim  tüm avrupada biatlonlara katılıp, gezip ,antreman yapıp kış mevsimini bir Adria Sonic karavanında geçirebilirki?


 

Jakov, kar yağışı olsun ya da olmasın bütün bir yıl boyunca antreman yapıyor! 

 

Onun Adria Sonic Supremei eğlence için bir yaşam tarzı seçimi değildir - sadece daha yüksek bir seviyede performans göstermesine yardımcı olmak içindir.. Bu Sonic, evinden uzaktaki evidir (ve o evden çok uzaktadır!). Bu onu Eğitim üssü, iç evi ve kesintisiz antremanları arasındaki yolculuğu.. Adria Sonic Supreme Jakov'a uzun otel gecelerinden ve her sezon birçok sefer uçmaktan kurtarıyor

 


Sonic'in Jakov'un hedeflerini nasıl desteklediğini anlamak için Biatlon sporunu anlamanız gerekir. Biatlon, 1960 yılından bu yana bir olimpik spor, kökeni ise Norveç ordusu eğitimleri, yani çapraz  kayak ve hassas atıcılığın  kombinasyonu.20km'lik parkur belki de en zorlu olanı. Jakov, 2012 ve 2015 yıllarında Biatlon Dünya Şampiyonu Altın Madalyasını elde etti. Bu, normal seviyelerin çok ötesinde bir uyum seviyesi ve rekabet esnasında her noktada göze çarpan konsantrasyon gerektirir.


"Gözlerimi kapatarak pratik yapıyorum , ancak siz lütfen bunu evde denemeyin!" 


Tüm biatlonlar silah atışları içerir ve çapraz kayaktan atışa geçiş temel ilkedir.Sporcunun "atış bölgesine" girmesini, sakinleşmesini ve vurmaya odaklanmasını milisaniye cinsinden gerektirir. Jakov, atış antrenörüyle beraber seyahat ediyor ve otomatik pilotda atış yapılabilmesi için sık sık gözleri bağlı bir şekilde çalışıyor.Jakov, Sonic'in mutfağının alanını, hassasiyetini ve verimliliğini göz önüne alarak çalışmalarını burada yapıyor.


 


Antreman yapmadığında, Sonic onun için her seferinde penceresindeki manzarası değişen rahat bir otel odası ve dinlenme bölgesi oluyor.Jakov bizimle dinlediği müzik listesini de paylaşıyor.Sizin de düşündüğünüz gibi o rahatlatıcı müzikler dinleyen biri değil. Listesinde ACDC - Highway to hell, Steppenwolf -Born to be wild, Guns n Roses ? Sweet child of mine, Creedance Clearwater Revival ? Proud Mary and of course, Roy Orbison I drove all night  bulunuyor.Jakov'un Sonic'i,  Slovenya'daki evi ve  eğitim merkezinden, dağ ülkelerindeki müsabakalara düzenli olarak seyahat eder, bir ev, ofis, spor salonu olarak ona mesleğiyle gelen baskılardan kaçma fırsatı sunar.Jakov'un bu sezon en iyi performansını Norveç'teki Holmenkollen'de düzenlenen 48. Biatlon Dünya Şampiyonasında (3-13 Mart 2016) gösterdi. "Pursuit" kategorisinde 5., "Individual" kategorisinde 6., "Mass Start" kategorisinde 7. oldu. Jakov tarafından bu sezon ulaşılan diğer bir başarı, Avusturya'nın Hochfilzen kentindeki Dünya Kupasında 10. olmasıydı.

Bu onun geçirdiğ en iyi sezon değil, bazı sağlık sorunları ile karşılaştı, ancak Jakov önümüzdeki sezonda (ve belki Sonic'teki bir tatilden sonra) güçlü ve kalıcı olarak geri dönecek. Gelecek kışın performansını ve başarılarını takip etmeyi dört gözle bekliyoruz.